Dlaczego warto przeczytać dziecku książkę René Goscinnego pt. “Mikołajek”?

Niedawno na polskim rynku pojawiło się nowe wydanie książki pt. “Mikołajek” René Goscinnego. Znajdziemy tutaj widzenie świata oczami dziecka, które jest popularne zarówno w literaturze polskiej, jak i światowej. Warto też poświęcić trochę czasu na serię książek o francuskim chłopcu Mikołajku autorstwa Goscinnego, czyli francuskiego rysownika urodzonego w rodzinie polskich emigrantów, autora m.in. kultowych komiksów o Asteriksie i Lucky Luke’u). Ilustratorem serii jest jego przyjaciel, Jean-Jacques Sempé.

Ile i jakie książki o przygodach Mikołajka możemy znaleźć na rynku?

Do tej pory ukazało się sześć książek o przygodach tego małego chłopca, wśród których należy wymienić takie tytuły, jak: ”Mikołajek”, ”Rekreacje Mikołajka”, ”Mikołajek i inne chłopaki”, ”Wakacje Mikołajka”, ”Mikołajek ma kłopoty” a także ”Nowe przygody Mikołajka”.

Kim jest tytułowy Mikołajek?

Głównym bohaterem może być tytułowy Mikołajek, chłopiec, który mieszka we Francji. Opowiada różne historie z życia codziennego z punktu widzenia dziecka, skupiając się głównie na jego szkolnych przygodach. Prawdziwą perełką serii są rysunki komiksowe Jean-Jacques Sempé. W połączeniu z niesamowicie zabawnym i dowcipnym stylem sprawiają, że czytelnik uśmiecha się niekontrolowanie nad książką i wybucha śmiechem na myśl o zakończeniu historii. I najczęściej wieńczy go błyskotliwa, dziecięca puenta. Co więcej, jego obserwacje okazują się niezwykle trafne. Tak więc Mikołajek nie tylko wprawia w doskonały nastrój i napełnia dystansem do planety dorosłych, ale także skłania do osobistej refleksji. Charakterystyczne smaczki można oddać tylko czytając cały utwór lub całe opowiadanie, więc nie sposób przytoczyć najbardziej błyskotliwych (opisujących najzabawniejsze, najczęstsze sytuacje) fragmentów.

Dlaczego warto kupić tę książkę dziecku?


We współczesnym świecie zdominowanym przez pęd i postęp doszliśmy do wniosku, że urocze pojawienie się naiwnego i rozbrojonego Mikołaja jako krytycznego i niewinnego obserwatora świata dorosłych jest najbardziej potrzebną rzeczą, która pomoże nam myśleć i w rezultacie wyciągać konstruktywne wnioski o nas samych. Na dodatek “Mikołajek” René Goscinnego to świetna lektura na każdy dzień, dobry czy zły, bo przenosi czytelnika na planetę, która jest:

  • fantastyczna,
  • zabawna,
  • prawdziwa zarazem.

Niemniej jednak jej przesłanie i opisane sytuacje są zabawne i wzruszające.